طراحی سایت|سئو سایت

شرکت الکام|طراحی سایت|بهینه سازی سایت

فناوری اطلاعات

تکنولوژی رادیویی بی سیم  wifi

 رادیوهایی كه در بی سیم (WiFi) استفاده می شود، خیلی با رادیوهای به كار رفته در Walkie_Talkie های ۵ دلاری متفاوت نیست. آن ها از توانایی ارسال و دریافت برخوردار هستند. آن ها دارای قابلیت و توانایی تبدیل ۰ و ۱ ها به امواج رادیویی و سپس تبدیل آن ها به ۰ و ۱ ها هستند.

 سه تفاوت عمده بین رادیوهای بی سیم (WiFi) و Walkie_Talkie ها وجود دارد:

1-    رادیوهای بی سیم (WiFi) كه با استاندارد های ۸۰۲.۱۱b و ۸۰۲.۱۱g كار می كنند، در ۲.۴ گیگا هرتز (GHz) امواج را ارسال می كنند، در صورتی كه آن هایی كه از استاندارد ۸۰۲.۱۱ a تبعیت می كنند، در ۵گیگاهرتز(GHz)  امواج را ارسال می نمایند.  Walkie_Talkie های عادی عموما در۴۹ مگا هرتز(MHz)  كار می كنند. فركانس بالاتر امكان نرخ های داده ای بالاتر را فراهم می كند.

2-    رادیوهای بی سیم (WiFi) از تكنیك های كد گذاری پیشرفته تری استفاده می كنند، كه به نوبه خود موجب نرخ های داده ای بالاتری می شود. برای ۸۰۲.۱۱a  و ۸۰۲.۱۱g ، تكنیك  به كار گرفته شده،orth_ogonal freguency_division multiplexing (OFDM) نام دارد. برای ۸۰۲.۱۱ b این تكنیك با عنوان  Complementary Code Kying(cck)  شناخته می شود.

3-    رادیوهای به كار رفته در WiFi از قابلیت تغییر فركانس ها برخوردار هستند.

   كارت های ۶۰۲.۱۱b  می توانند مسیقیما بر روی هر یك از این سه باند ارسال شوند، یا می توانند پهنای باند رادیویی در دسترس را به چندین كانال و فرکانس هاپ (hop frequency) بین آن ها تبدیل كنند. مزیترقص فرکانس  (frequency hopping)  در این است كه در مقابل اختلال و پارازیت بسیار ایمن تر است و به چندین عدد از كارت های بی سیم (WiFi) اجازه می دهد، به طور هم زمان و بدون ایجاد اختلال در كار هم با یك دیگر مكالمه كنند. 

   به دلیل این كه آن ها امواج را با فركانس های بسیار بالاتری در مقایسه با واکی-تاکیها (Walkie_Talkie)ارسال      می كنند، و به دلیل تكنیك های كدگذاری به كار رفته در    آن ها، رادیوهای بی سیم (WiFi) می توانند در هر ثانیه    داده های بسیار زیادی را اداره و كنترل كنند.

۸۰۲.۱۱ b می تواند تا ۱۱ مگابیت در ثانیه(اگر چه ۷ مگابیت درثانیه معمول تر است، و ۸۰۲.۱۱ b در صورتی كه اختلال زیادی وجود داشته باشد، تا كمتر از ۱ یا ۲ مگابیت در ثانیه تنزل می كند)رارسیدگی (handle) كند. ۸۰۲.۱۱ g و ۸۰۲.۱۱a  می توانند تا ۵۴ مگابیت در ثانیه رارسیدگی(handle)  كنند(اگر چه ۳۰ مگابیت در ثانیه معمول تراست).

   شما ممكن است از این كه نام گذاری از كجا نشات گرفته است دچار كنجكاوی شوید.انستیتوی مهندسان الكتریك و الكترونیك استانداردها را ایجاد می كند، و آن ها این استانداردها را به شكل منحصر به فردی شماره گذاری می كنند.استاندارد ۸۰۲.۱۱ شبكه های بی سیم را در بر می گیرد. حروف b،a  و g به سه نوع استاندارد متفاوت اشاره  می كنند:

۸۰۲.۱۱ b اولین نسخهای بود كه به بازار مصرف رسید و كندترین و ارزان قیمت ترین در بین این سه استاندارد محسوب می شود. همان گونه كه در بالا اشاره شد، ۸۰۲.۱۱ b در ۲.۴ GHz ارسال می شود و می تواند تا ۱۱ مگابیت در ثانیه را ارسال كند.

۸۰۲.۱۱ a نسخه بعدی این استاندارد بود، كه در ۵ گیگا هرتز (GHz) عمل می كند و قادر است تا ۵۴ مگابیت در ثانیه رارسیدگی(handle)  كند.

۸۰۲.۱۱g  تلفیقی از هر دو مورد قبل است، كه در ۲.۴گیگا هرتز(GHz)  عمل می كند،اما دارای سرعت ۵۴ مگابیت در ثانیه ای ۸۰۲.۱۱a  است.

خوشبختانه، تمام این تكنولوژی های رادیویی در كارت بی سیم (WiFi) گنجانده شده است، كه كاملا هم مخفی است. در واقع، قابلیت بی سیم (WiFi) ، یكی از ساده ترین تكنولوژی هایی است كه شما از آن استفاده كرده اید.

اضافه كردن قابلیت بی سیم (WiFi) به یك كامپیوتر

   یكی از بهترین چیزها در مورد WiFi سادگی آن است. تعداد زیادی از laptop های جدید با كارت WiFi توكار به بازار عرضه شده اند. در بسیاری از موارد شما برای شروع كار باWiFi  مجبور به انجام هیچ كاری نیستید. هم چنین افزودن یك كارت WiFi به یك  laptopقدیمی تر یا به یك كامپیوتر رومیزی بسیار ساده است. كاری كه باید انجام دهید عبارت است از:

یك كارت شبكه ۸۰۲.۱۱b ، ۸۰۲.۱۱ a یا ۸۰۲.۱۱g  بخرید. ۸۰۲.۱۱g  از مزیت سرعت های بالاتر و قابلیت كار و تطابق مناسب در تجهیرات ۸۰۲.۱۱ b برخوردار است  .

برای یكلپ تاپ (laptop)این كار به طور معمول یك كارت PCMCIA  كه آن را در شكاف  PCMCIA كامپیوتر قابل حمل خود قرار می دهید خواهد بود. یا می توانید یك آداپتور بیرونی كوچك خریداری كنید و آن را به یك درگاه USB وصل كنید.

برای یك كامپیوتر رو میزی، شما می توانید یك كارت PCI كه آن را در داخل كامپیوتر نصب می كنید، خریداری كنید و یا یك آداپتور بیرونی كوچك كه می توانیداز طریق كابل USB آن را به كامپیوتر متصل كنید تهیه نمایید.

كارت را نصب كنید.

درایورهای كارت را نصب كنید.

به کانون (hotspot) دسترسی پیدا كنید.

یك کانون (hotspot) عبارت است از یك نقطه برای یك شبكه بی سیم (WiFi) كه یك جعبه كوچك است كه به اینترنت متصل شده است. این جعبه شامل یك رادیوی ۸۰۲.۱۱ است، كه می تواند به طور هم زمان با بیش از ۱۰۰ كارت ۸۰۲.۱۱ صحبت كند. در حال حاضر کانونهای بی سیم hotspot)(WiFi  زیادی در مكان های مثل رستوران ها، هتل ها، كتابخانه ها و فرودگاه ها وجود دارد. شما هم چنین می توانیدکانون (hotspot) خودتان را به روشی كه ادامه این مقاله خواهید دید در منزل ایجاد كنید.

1-15- پیكربندی بی سیم (WiFi)

   در جدیدترین كامپیوتر های موجود، یك كارت ۸۰۲.۱۱ به شكل اتوماتیك به یك ۸۰۲.۱۱کانون (hotspot) وصل می شود و از این طریق یك ارتباط شبكه ای به وجود می آید. به محض این كه شما كامپیوترتان را روشن می كنید، كامپیوتر متصل     می شود و شما می توانید با استفاده از قابلیت بی سیم (WiFi) به مرور وب بپردازید، نامه الكترونیكی ارسال و دریافت كنید و غیره. در كامپیوتر های قدیمی تر، شما اغلب باید سه مرحله ساده زیر را برای اتصال به یك کانون (hotspot) پشت سر بگذارید:

به نرم افزار كارت ۸۰۲.۱۱ مراجعه كنید. معمولا آیكونی در syatemtray  در سمت راست پائین صفحه برای كارت وجود دارد.در داخل نرم افزار بر روی دکمه جست و جو (Search Button) كلیك كنید. كارت به منظور یافتن تمامی کانونهای (hotspot) در دسترس در آن ناحیه به جست و جو می پردازند و لیستی از آن ها را به شما نشان می دهد،برروی یكی از کانونها (hotspot) دبل كلیك كنید و به آن متصل شوید.

   در تجهیزات بسیار قدیمی ۸۰۲.۱۱ ویژگی جستجوی اتوماتیك وجود ندارد. شما باید چیزی با نام          SSID of the hotspot )  معمولا یك كلمه كوتاه متشكل از ۱۰ كاراكتر یا كمتر )و هم چنین شماره كانال(یك عدد صحیح بین ۱ و ۱۱)را پیدا كنید و این دو نوع اطلاعات را به صورت دستی تایپ كنید. تمام كاری عملیات جستجو انجام می دهد، دریافت این دو قطعه اطلاعاتی از سیگنال های رادیویی كه توسط کانون (hotspot) ایجاد شده و نمایش آن ها به شما است.

1-16-امنیت بی سیم (WiFi)

کانون های بی سیم  (WiFi) می توانند باز یا ایمن باشند. اگر یك کانون  (hotspot) باز باشد، بنابراین هر كسی با یك كارت بی سیم (WiFi) می تواند به کانون  (hotspot) دسترسی پیدا كند. اما اگر ایمن باشد، كاربر نیاز به آگاهی از یك کلیدوپ  (WEP key) برای اتصال خواهد داشت. وپ (WEP) به معنای کلید شخصی معادل سیمی (Wired Equivalent Privacy) است و یك سیستم رمز گذاری برای داده هایی است كه ۸۰۲.۱۱ از طریق هوا ارسال  می كند. وپ (WEP) دارای دو نسخه است.

   رمز گذاری ۶۴ بیتی ( كه در واقع ۱۰۴ بیتی است). رمز گذاری ۴۰ بیتی استاندارد اصلی و اولیه بود، اما امكان شكستن آن بسیار ساده بود. رمز گذاری ۱۲۸ بیتی بسیار ایمن تر است و چیزی است كه اغلب مردم در صورتی كه وپ (WEP) را فعال كنند، از آن بهره می گیرند. برای یك كاربر اتفاقی و گذری، وپ (WEP) غیر قابل دسترسی است، مگر این كه از کلید وپ (WEP key) آگاهی داشته باشد.

   اگر یك کانون (hotspot) را در منزلتان تنظیم می كنید، به منظور جلوگیری از دسترسی اتفاقی همسایگان به شبكه خود بهتر است كه از رمز گذاری ۱۲۸ بیتی استفاده كنید. چه در خانه باشید و چه در جاده، شما باید کلید وپ (WEP key) را بدانید و سپس برای دسترسی به شبكه باید آن را در داخل نرم افزار كارت بی سیم  (WiFi) وارد كنید.

1-16-1-تنظیم یك کانون (hotspot) در منزل

   تنظیم یك کانون (hotspot) در منزل خودتان كار بسیار    ساده ای است كه می توانید به یكی از دو روش زیر آن را انجام دهید:

1-    اگر از قبل دارای تعدادی كامپیوتر هستید كه از طریق یك شبكه اترنت (Ethernet) به یك دیگر متصل شده اند و قصد افزودن یك کانون (hotspot) بی سیم به این شبكه را دارید، شما می توانید یك نقطه دسترسی بی سیم(Wireless Access Point)  خریداری كنید و آن را به شبكه اترنت     (Ethernet)خود متصل كنید.

2-    اگر برای اولین بار است كه یك شبكه را در منزل خود راه اندازی می كنید، یا اگر در حال ارتقاء، هستید،  می توانید یك مسیر یاب نقطه دسترسی بی سیم خریداری كنید كه یك جعبه است كه در آن:

۱) یك درگاه برای اتصال مودم كابلی یا مودم بی سیم

۲) یك مسیر یاب

۳)یك هاب اترنت

۴)یك دیواره آتش

۵)یك نقطه دسترسی بی سیم وجود دارد.

   شما می توانید كامپیوتر های منزلتان را به وسیله كابل های معمولی اترنت یا با استفاده از كارت های بی سیم به این جعبه وصل كنید. هر روشی را كه انتخاب كنید، وقتی فرستنده بی سیم(Wireless Access Point) خود را روشن می كنید، دارای یك کانون بی سیم (WiFi hotspot) در خانه تان خواهید شد.

   در یك خانه نمونه ای، کانون(hotspot)  جدید شما پوششی در حدود ۱۰۰ فوت (۵/۳ متر) در تمام جهات برای شما فراهم    می كند، اگر چه دیوارها و كف این محدوده را كاهش می دهد. بنابراین، شما باید از یك سطح پوشش مناسب در یك خانه معمولی برخوردار باشید. برای یك خانه بزرگ، شما می توانید تقویت كننده های سیگنال گران قیمتی را خریداری كنید تا محدوده کانون (hotspot) را وسعت ببخشد.

   اگر شبكه ۸۰۲.۱۱ خود را از ابتدا تنظیم می كنید، مجبور به انتخاب بین ۸۰۲.۱۱b ، ۸۰۲.۱۱a ، و ۸۰۲.۱۱  g خواهید بود. ۸۰۲.۱۱b  كمی گران تر، اما ۵ برابر سریع تر است. اگر حجم بالایی از تبادل فایل بین كامپیوتر های موجود در منزل شما انجام می گیرد، ۸۰۲.۱۱g   روشی كاملا جدید برای انجام این كار است.

1-16-2-پیكر بندی یك کانون (hotspot) جدید در منزل

   بیش تر نقاط دسترسی بی سیم با مقادیر پیش فرض توكار عرضه می شوند. وقتی آن ها را وصل كردید، در ۹۰ درصد موارد با این مقادیر پیش فرض شروع به كار می كنند. هر چند ممكن است قصد داشته باشید این مقادیر پیش فرض را تغییر دهید. شما معمولا باید سه نوع تنظیم را در نقطه دسترسی خود اعمال كنید.

SSID:كه معمولا به صورت پیش فرض دارای نام كارخانه سازنده خواهد بود. شما می توانید آن را مطابق با هر كلمه یا  جمله ای كه مد نظر دارید تنظیم كنید.

كانال: كه معمولا بر روی كانال ۶ تنظیم شده. هر چند، اگر همسایه نزدیك شما نیز از یك نقطه دسترسی استفاده كند كه برروی كانال ۶ تنظیم شده باشد، اختلال ایجاد می شود. هر كانال دیگری بین ۱ تا ۱۱ را انتخاب كنید.

   یك راه ساده برای اینكه ببینید آیا همسایه شما نیز از یك نقطه دسترسی استفاده می كند به كارگیری ویژگی جستجو است كه به همراه كارت بی سیم شما عرضه می شود.

WEP key: به صورت پیش فرض، غیر فعال است. اگر می خواهید آن را كار بیندازید، باید یك WEP key را وارد كرده و روش رمز گذاری ۱۲۸ بیتی را فعال كنید.نقاط دسترسی به همراه دستورالعمل های ساده ای برای تغییر این سه مقدار عرضه   می شوند. معمولا شما این كار را با یك مرور گر وب انجام   می دهید،وقتی به شكل مناسب و صحیح پیكربندی شود، شما    می توانیداز کانون (hotspot) جدید خود برای دسترسی به اینترنت از هر جایی در منزل خود استفاده كنید.

  • بیسیم
  • بیسیم
  • بیسیم
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green_Sea Blue Green Purple

Body

Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction