طراحی سایت|سئو سایت

شرکت الکام|طراحی سایت|بهینه سازی سایت

فناوری اطلاعات

همه چیز در مورد مفهوم شبکه

   در روزهای قبل از ظهور رایانه‌های شخصی (PC) ممكن بود، كه یك محل فقط یك رایانه مركزی داشته باشد، كه كاربران به‌وسیله پایانه ها از طریق كابل‌كشی ساده و كم‌سرعتی به آن دسترسی داشتند. شبكه‌هایی مانند اس ان ای(SNA) متعلق به شركت آی‌بی‌ام (IBM) جهت ارتباط پایانه‌ها یا دیگر رایانه‌های مركزی در محل‌های دوردست، از طریق خطوط استیجاری به كارگرفته شدند،از این رو این ارتباطات شبكه‌های گسترده (WAN) بودند.

    اولین شبكه محلی در دهه 1970 ساخته شد، و به منظور ارتباطات پرسرعت بین چند رایانه بزرگ، در یك محل به كار گرفته شد.از میان بسیاری سیستم‌های رقیب كه در این دوران ساخته شدند،اترنت و آركنت مشهورترین‌ها هستند.

   توسعه و ازدیاد رایانه‌های شخصی كه با سیستم عامل های CP/M و DOS  كار می كردند، این حقیقت را با خود به همراه آوردند، كه خیلی زود هر مکان به تنهایی پر از ده‌ها و صدها رایانه گردد. اولین انگیزه برای شبكه‌كردن این محل‌ها عموما به اشتراك گذاشتن فضای دیسك و چاپگرهای لیزری بود، كه هر دو در آن زمان بسیار گران بودند. برای چندین سال این ایده بسیار مورد توجه و علاقه بود، طوری كه از سال 1983 به بعد، متخصصان صنعت رایانه مرتبا اظهار می‌داشتند، كه سال بعدی سال شبكه محلی است.

   در واقع زیاد شدن تنوع لایه فیزیكی و قرارداد های شبكه ناسازگار، و چندگانگی در تعیین بهترین روش به اشتراك گذاشتن منابع، به ایده فوق صدمه زد. به تبع هر فروشنده كارت شبكه، كابل شبكه، قرارداد و سیستم عامل شبكه خودش را عرضه می كرد. با ظهور سیستم عامل نت ور (Netware) محصول شركت ناول (Novel) راه حلی پدید آمد، به این ترتیب كه این سیستم عامل 40 نوع كابل و كارت شبكه رقیب را پشتیبانی می‌كرد، و علاوه بر آن از دیگر سیستم عامل های رقیب بسیار حرفه‌ای‌تر بود. سیستم عاملنت ور (Netware) از همان آغاز پیدایش شبكه‌های محلی رایانه‌های شخصی در سال 1983 تا اواسط دهه 1990 براین بازار حكمرانی می كرد، تا آن كه شركت مایکروسافت سیستم عامل Windows NT Advanced Server و Windows for Workgroups  را عرضه كرد.

   از رقبای سیستم عاملنت ور (Netware) فقط VINES ساخت شركت بانیان (Banyan) از نظر قدرت فنی با آن قابل مقایسه بود، ولی شركتBanyan هرگز بنیان استواری پیدا نكرد.  شركت های مایکروسافت و تریكام (COM 3)  با یكدیگر همكاری كردند، تا یك سیستم عامل شبكه ساده بسازند، كه حاصل آن شد، اساس سیستم عامل های 3+Share  محصول تریكام، LANManager محصول مایکروسافت ولن سرور (LAN Server) محصول شركت آی‌بی‌ام كه هیچ كدام ازین سیستم عامل ها موفقیت قابل ملاحضه‌ای به دست نیاوردند.

   در همین دوران ایستگاه‌های كاری (Workstation) رایانه‌های مبتنی بر سیستم عامل یونیكس (Unix) از فروشندگانی مانند  شركت های سان مایكروسیستمز         (Sun Microsystems)، هیولت پكارد(Hewlett Packard)، سیلیكن گرافیكز (Silicon Graphics)،اینترگر(Intergraph)، نكست (NeXT) وآپلو (Apollo) از شبكه‌سازی مبتنی بر قرارداد TCP/IP استفاده می‌كردند. اگرچه اعضای این گروه از     شركت های تجاری كه به تولید چنین محصولی می‌پرداختند، كمتر شده‌اند، ولی ادامه یافتن توسعه فناوری در این زمینه، بر روی اینترنت و هم چنین دو سیستم عامل لینوكس (Linux)و  Mac  OSX محصول شركت اپل  (Apple)تأثیر گذاشت و امروزه قراردادTCP/IP  تقریبا به طور كامل جایگزین قراردادهای IPX، AppleTalk، NBFو دیگر قراردادهایی كه در شبكه‌های محلی اولیه رایانه‌های شخصی به كار می‌رفت، شده است.

1-2-        شبکه چیست؟

   شبکه‌های کامپیوتری مجموعه‌ای از کامپیوترهای مستقل متصل به یکدیگرند، که با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل داده می‌کنند. مستقل بودن کامپیوترها بدین معناست، که هر کدام دارای واحدهای کنترلی و پردازشی مجزا بوده و بود و نبود یکی بر دیگری تاثیرگذار نیست.

   متصل بودن کامپیوترها یعنی از طریق یک رسانه فیزیکی مانند کابل، فیبر نوری، ماهواره‌ها و ... به هم وصل می‌باشند. دو شرط فوق شروط لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری می‌باشند، اما شرط کافی برای تشکیل یک شبکه کامپیوتری، داشتن ارتباط و تبادل داده بین کامپیوترهاست.

   این موضوع در بین متخصصین قلمرو شبکه‌ مورد بحث است، که آیا دو رایانه که با استفاده از نوعی از رسانه ارتباطی به یکدیگر متصل شده‌اند، تشکیل یک شبکه می‌دهند. دراین باره بعضی مطالعات می‌گویند، که یک شبکه نیازمند دست کم ۳ رایانه متصل به هم است. یکی از این منابع با عنوان ارتباطات راه دور، واژه‌نامه اصطلاحات ارتباطات راه دور، یک شبکه رایانه‌ای را این طور تعریف می‌کند: شبکه‌ای از گره‌های پردازش گر دیتا که جهت ارتباطات دیتا به یکدیگر متصل شده‌اند. در همین سند عبارت شبکه این طور تعریف شده‌است: اتصال سه یا چند نهاد ارتباطی، رایانه‌ای که به وسیله‌ای غیر رایانه‌ای متصل شده‌است (به عنوان نمونه از طریق ارتباط اترنت به یک پرینتر متصل شده‌است) ممکن است که یک شبکه رایانه‌ای به حساب آید، اگرچه این نوشتار به این نوع پیکربندی نمی‌پردازد.

   این نوشتاراز تعاریفی استفاده می‌کند، که به دو یا چند رایانه متصل به هم نیازمند است، تا تشکیل یک شبکه را بدهد. در مورد تعداد بیشتری رایانه که به هم متصل هستند، عموما توابع پایه‌ای مشترکی دیده می‌شود.از این بابت برای آن که شبکه‌ای به وظیفه‌اش عمل کند، سه نیاز اولیه بایستی فراهم گردد،اتصالات،ارتباطات و خدمات.اتصالات به بستر سخت‌افزاری اشاره دارد،ارتباطات به روشی اشاره می‌کند، که به واسطه آن وسایل با یکدیگر صحبت کنند، و خدمات آن هایی هستند، که برای بقیه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته شده‌اند.

 
  • شبکه
  • شبکه
  • شبکه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green_Sea Blue Green Purple

Body

Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction