طراحی سایت|سئو سایت

شرکت الکام|طراحی سایت|بهینه سازی سایت

فناوری اطلاعات

شبکه تلفن همراه، جایگزین شبکه بی سیم

شبكه هاي بی سیم (WiFi) به واسطه ايجاد امكان اتصال به اينترنت بدون نياز به كابل شبكه و با فاصله اي دور از آن، موجب استقلال بيش تر كامپيوترهاي كيفي شده اند. با وجود اين كه شبكه هاي بی سیم (WiFi) در دفاتر كار، خانه ها، فروشگاه ها و ساير مكان هاي شلوغ به درستي عمل مي كنند، اما باز هم داراي محدوديت هاي فراواني هستند، چرا كه اين شبكه ها در همه جا قابل دسترسي نبوده و امكان استفاده از آن ها در حال حركت در يك اتومبيل يا قطار وجود ندارد.

توليد كنندگان كامپيوترهاي كيفي قصد دارند با افزودن ويژگي پوشش وسيع بي سيم (قابليت ارائه شده توسط شبكه هاي تلفن همراه) به نسل بعدي كامپيوترهاي كيفي خود، اين خلاء را پر كنند. با وجود اين كه براي استفاده از شبكه هاي بي سيم، كارت هاي PC در دسترس هستند،اما دسترسي توكار (همانند بی سیم (WiFi) توكار)، ويژگي ای است، كه بيش تر مورد پسند واقع مي شود. شركت سوني (Sony) اولين سري از چنين كامپيوترهايي را تحت عنوان مدل Vaio WGN-T ۳۵۰ P با قيمت ۲۰۰ دلار روانه بازار كرد.اين مدل براي اتصال به شبكه تلفن همراه به يك مودم بي سيم مجهز است.

 مهم ترين مزيت استفاده از شبكه هاي مبتني بر تلفن نسبت به شبكه هاي بی سیم (WiFi) اين است كه، در تمام مكان هاي داراي پوشش شبكه تلفن شامل بسياري از شهرها و روستاها، امكان دسترسي وجود دارد. جالب اين كه در هنگام جا به جايي نيز اتصال اينترنتي شما بدون هيچ مشكلي از يك آنتن تلفن همراه به ديگري منتقل مي شود و در صورت قطع اتصال، به آساني مي توانيد مجدداارتباط را برقرار كنيد.

 بزرگ ترين نقص اين شبكه ها هزينه زياد، عدم انعطاف پذيري و سرعت پايين است. فرضا يك كامپيوتر كيفي مانند كامپيوتر وایو (Vaio) شركت سوني، تنها مي تواند شما را به يك سرويس بي سيم و يا در بهترين حالت به يكي از دو فن‌آوري موجود بي سيم متصل نگه دارد، كه اين ناشي از عدم انعطاف پذيري لازم است. از نظر سرعت نيز، سريع ترين سرويس     شبكه هاي تلفن همراه، سرعتي بين ۱۰۰ تا ۲۰۰ كيلوبايت در ثانيه(Kbps)  در اختيار قرار مي دهد، اما در عمل چنين نيست و مودم ها موجب مي شوند، كه اطلاعات حداكثر با سرعتي بين ۳۰ تا ۵۰ كيلو بايت در ثانيه(Kbps) انتقال يابند، در حالي كه شبكه بی سیم (WiFi) حداقل سرعتي معادل ۵۰۰ كيلو بايت در ثانيه(Kbps)  و حتي گاهي بيش از اين در اختيار مي گذارد.

 سوني با در اختيار گذاشتن نرم افزاري كه قابليت انتقال بين دو نوع شبكه را دارد،امكان استفاده از هر دو شبكه بی سیم (WiFi) و تلفن همراه را براي كاربران فراهم كرده است. احتمالا روزي فرا مي رسد، كه عمل انتخاب شبكه به طور خودكار و توسط نرم افزار انجام شده و نرم افزار بهترين و ارزان ترين شبكه را برايتان انتخاب مي كند.

 به هر حال كامپيوترهاي كيفي مجهز به بی سیم (WiFi) قابليت حمل مورد نظر را در اختيار كاربران قرار مي دهد، اما اگر اتصالي را مي خواهيد كه در هر زمان و هر مكان برقرار شود، ويژگي توكار بهره گيري از شبكه هاي تلفن همراه، گزينه خوبي محسوب مي شود، كه احتمالا در آينده عموميت خواهد يافت.

قابلیت بی سیم (WiFi) برای تلفن‌های همراه شبکه های بی سیم (WiFi) در باندهای رادیویی ۲.۴و۵ گیگاهرتز  (GHz)عمل می کنند، و بسته به استانداردی که دارند، می توانند دارای سرعت داده ای ۱۱ مگابیت در ثانیه (Mbps) و یا 54 مگابیت در ثانیه (Mbps)باشند. با وجود این که این پهنای باند به نسبت  شبکه های محلی و رایج اترنت (Ethernet) کم تر است، با این حال با توجه به مزایایی که دارد و نیز این که این پهنای باند حتی بیش تر از نیاز اغلب کاربران برای انجام کارهای روزمره می باشد،استفاده از آن بسیار فراگیر شده است.

قابلیت بی سیم (WiFi) علاوه بر استفاده برای ارتباط کامپیوترهای شخصی یا لپ تاپ در اتصال پرسرعت با اینترنت، قادر است امکان دسترسی به اینترنت یا هر شبکه دیگری را به صورت موبایل نیز فراهم نماید. به همین علت، و به خاطر سادگی استفاده از این تکنولوژی، بیش تر تجارت ها امروزه در حال استفاده از بی سیم (WiFi) برای بخشی از شبکه های اطلاعاتی خود هستند. این تکنولوژی به کارمندان اجازه می دهد تا به طور آزاد از میان ساختمان ها تا درون اتاق جلسات عبور کنند، و در عین حال به سرویس های شبکه از طریق لپ تاپ‌هایشان دسترسی داشته باشند.

قابلیت بی سیم (WiFi) هم چنین می‌تواند، راهی موثر و ارزشمند به منظور توسعه شبکه های داخلی، بدون صرف هزینه سیم کشی یک دفتر به شمار رود.

قابلیت بلوتوث (Bluetoot) و  قابلیت بی سیم(WiFi) هر دو به عنوان تکنولوژی های عامه پسند و محبوب بی سیم، طراحی، تولید و توسط مردم انتخاب شده اند، اما هدف آن ها متفاوت است و نباید آن دو را به عنوان تکنولوژی های رقیب در نظر گرفت.

قابلیت بلوتوث  (Bluetooth)برای استفاده در یک شبکه شخصی بی سیم، برای مثال جایگزینی کابل های بین کیبوردها و  PC طراحی شده است، و دارای مصرف پایین برق و برد کوتاه است. در حالی که هدف از بی سیم (WiFi) یک شبکه محلی بی سیم بوده، که برد و پهنای باند بسیار وسیع تری دارد.

 مهم ترین استاندارادهای IEEE برای بی سیم (WiFi) در خانواده ۸۰۲.۱۱ عبارتند از:

 ▪ ۸۰۲.۱۱a :  که با ۵ گیگاهرتز(GHz)  کار می کند، و دارای حداکثر پهنای باند ۵۴ مگابیت در ثانیه(Mbps) است.

 ▪ ۸۰۲.۱۱b :  که با ۲.۴ گیگا هرتز(GHz)  کار می کند، و پهنای باند ۱۱ مگابیت در ثانیه (Mbps) را تامین می کند.

 ▪ ۸۰۲.۱۱ g : که با ۲.۴گیگا هرتز (GHz)کار می کند، و پهنای باند ۵۴مگابیت در ثانیه (Mbps)را پشتیبانی می کند.

کاربردهایی در صنعت تلفن همراه

   موارد زیادی از کاربردهای تکنولوژی بی سیم (WiFi) وجود دارد. برخی از مردم قابلیت بی سیم (WiFi) را روی لپ تاپ (Laptop) و PC های خود در خانه یا محل کار استفاده می کنند. اما امروزه کاربردهای استفاده از این تکنولوژی در تلفن های همراه می تواند حتی بیش تر از استفاده در کامپیوترها باشد.

   قابلیت فشار ایمیل (Push Email) می تواند، یک محیط کاربردی بسیار مهم برای شرکت ها باشد. با این روش شما می توانید گوشی موبایل را با سرور ایمیل (Email Server)  شرکت مورد نظر مرتبط کرده، حجم بالایی از اطلاعات را بین دستگاه موبایل و ایمیل سرور انتقال دهید. استفاده از قابلیت بی سیم (WiFi) به عنوان حاملی برای این انتقال درحالی که سرعت دانلود (download)بالایی را تامین می کند، به راحتی از هزینه انتقال اطلاعات با روش های معمولی     می کاهد.

   ویپ (VoIP) پروتکل انتقال صدا برروی آی پی (IP) تکنولوژی گسترده و مهم دیگری که امکان برقراری تماس تلفنی بر روی شبکه های کامپیوتری را ممکن می سازد. این تکنولوژی به نوبه خود می تواند به کاهش هزینه ارتباطات کمک کند.

تلفن حالت دوگانه(Dual  Mode  Telephony) ، دستگاه های موبایل امروزه با استفاده از تکنولوژی بی سیم (WiFi) قادر به برقراری تماس هایی به خوبی کیفیت تکنولوژی سلولی رایج   می باشند. یک پارچگی این خصایص فواید بسیاری برای کاربران خانگی و شرکتی داراست، البته به شرط کاهش هزینه ها و نیز خصوصیات بیش تر. به این ترتیب شما روی موبایل خود هم سرویس اینترنت دارید و هم سرویس مکالمه تلفنی.

مرورگر اینترنت (Internet  browsing) یا همان قابلیت نمایش صفحات اینترنت،از دیگر مزایای گوشی های بی سیم (WiFi) فعال است، که باید از آن یاد کرد. با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های موبایل به صفحات نمایش گر با کیفیت بسیار بالا و انحلال رنگ بیش تری همراه شده اند. قابلیت بی سیم(WiFi) ، قابلیت مرور صفحات وب را با سرعت بالا فراهم کرده و به وضوع هزینه این کار را نسبت به حالت عادی کاهش می دهد.

آینده

وایمکس (Wi MAX) استاندارد دیگری است، که توسط IEEE  ۸۰۲.۱۶مطرح شده و ارتباطات بی سیم تا شعاعی در حدود ۵۰ کیلومتر و پهنای باندی حدود ۷۰مگابیت در ثانیه (Mbps)را فراهم  می کند. این یک تکنولوژی جدید، بسیار مؤثر و کارا بوده و قدم بزرگتری بر فرازبی سیم (WiFi)است.

   آن چه به نظر می رسدآن است که، به زودی شاهد  موبایل هایی مجهز به تکنولوژی بی سیم (WiFi) در فروشگاه ها خواهیم بود. این تکنولوژی فرصت های کاری جدید بسیاری را برای اپراتورهای موبایل و سازنده های گوشی موبایل ایجاد خواهد کرد. سرویس هایی نظیر فشار ایمیل(Push Email) ،ویپ (VoIP) آی ام اسو IMS و ... همه نسبت به آن چه احتمالا اکنون ارائه می شوند،ارزان تر خواهند شد، و میزان بازده و کارایی این تکنولوژی می تواند ترافیک شبکه های موبایل را کاهش دهد.

 روش بی سیم (WiFi) برای ایجاد و اداره شبكه است، كه به آن شبكه سازی ۸۰۲.۱۱ و شبكه سازی بی سیم نیز گفته می شود.  بزرگترین نقطه قوت بی سیم (WiFi) سادگی آسان است. شما می توانید كامپیوترهای منزل یا محل كار خود را بدون نیاز به سیم به یك دیگر متصل كنید.اگر در دفتر كار خود یك شبكه داشته باشید، روش های بسیار زیادی برای اتصال كامپیوترهای شبكه شما به هم وجود دارد.

    روش بی سیم (WiFi) برای ایجاد و اداره شبكه است، كه به آن شبكه سازی ۸۰۲.۱۱ و شبكه سازی بی سیم نیز گفته می شود. كامپیوترهایی كه شبكه را تشكلیل می دهند، می توانند تا بیش از ۱۰۰ فوت از هم فاصله داشته باشند.

  • شبکه تلفن همراه
  • شبکه تلفن همراه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green_Sea Blue Green Purple

Body

Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction