طراحی سایت|سئو سایت

شرکت الکام|طراحی سایت|بهینه سازی سایت

مهندسی برق

دوربین مدار بسته

انواع دوربین های مدار بسته آنالوگ و دیجیتال این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشند، که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند. صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند، که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی راایفا می کند.

کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال RG59 است، گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

کیفیت این دوربین ها همان گونه که از نامشان پیداست، تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناطیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر به سزایی دارد.

   زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا به صورت بی سیم باشد، این دوربین ها ضعف بزرگی از خود نشان می دهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند، باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می دهد. ضمن این که امکان رصد کردن تصاویر در محدوده برای هر کس دیگر به سادگی فراهم می شود. بنابراین هیچ وقت نمی تواند راه امن و مطمئن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد.

   برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز چاره ای از روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال (DVR) استفاده می شود. دی وی آر ها دستگاه های مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین های آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می کند.

   به دلیل قیمت پایین تر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال این دوربین ها به عنوان دوربین های مداربسته رایج در بازار ایران شناخته می شوند. گرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن پیش می رود و بسیاری از سازمان ها به سوی دوربین های آی پی (IP) متمایل شده اند، اما هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین ها با نسل جدید دوربین های دیجیتال کند است.

مزایای دوربین های آنالوگ

 • قیمت پایین
 • تنوع گسترده در بازار ایران
 • سادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال

معایب دوربین های آنالوگ

 •  کیفیت آنالوگ: کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال
 • امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
 • هزینه بالای سیم کشی
 • ارتباط بی سیم با کیفیت پایین و نا امن

   همان گونه که اشاره گردید، هنوز دوربین های آنالوگ در بازار ایران به عنوان دوربین های مداربسته متداول به کار می روند. شاید بتوان یکی از دلایل عمده آن را عدم نیاز به دانش شبکه ای دانست. بسیاری از شرکت ها کارمندان خود را تنها به منظور راه اندازی و نصب دوربین های آنالوگ آموزش می دهند و از آموزش های نسبتا پیچیده شبکه ای در مورد دوربین های دیجیتال صرف نظر می کنند. لذا همچنان تقاضایدوربین های آنالوگ در بازار ایران بسیار بالاتر از دوربین های آی پی (IP) و تحت شبکه است.

   همین امر واردکنندگان دوربین های مداربسته را نیز به واردات بیشتر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال سوق می دهد. در هر حال یکی از مزایای اصلی دوربین های آنالوگ قیمت پایین تر آن هاست. گرچه همین قیمت پایین در پروژه های بزرگ در بالابودن هزینه های سیم کشی گم     می شود. توجه به این اصل که هر دوربین با یک سیم جداگانه به دستگاه کنترل کننده وصل می شود و این خود با افزایش تعداد دوربین ها و مسافت بالای بین دوربین ها هزینه هنگفتی را سبب می شود.

دوربین های آی پی تحت شبکه

   دوربین های آی پی (دوربین IP) نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است. این دوربین ها همان گونه که از نامشان پیداست،از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. ضمن به کارگیری از امواج دیجیتال، آن ها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه آی پی (IP)و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد. همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین های مداربسته آی پی (IP) برای آن ها مزایای زیادی را به همراه می آورد.

مزایای دوربین های آی پی

 •  کیفیت بالای تمام دیجیتال
 • مکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی
 • امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا
 • امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین های آی پی

 •  قیمت بالای دوربین ها
 • محدودیت پهنای باند

   دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.

   برای ضبط تصاویر آن ها دیگر نیازی به دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال (DVR) نیست، بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند، کافی است. به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد،شبکه ضبط ویدئو (NVR) بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

   کاربرد دوربین های مداربسته آی پی (IP) آن جا نمود روشنی پیدا می کند، که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود. این که چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود، تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید. امروزه یکی از دغدغه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطی است. به همین دلیل است، که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بی سیم متمرکز می کنند.

   در سیستم های مداربسته آن جا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال آن که در بسیاری از مواقع در دوربین های شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیسم استفاده کرد.

   ارتباط دوربین های مداربسته بی سیم از طریقآی پی (IP)  بسیار مطمئن تر و امن تر است. برخلاف دوربین های آنالوگ که نگرانی است، ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم های بستر شبکه امکان کد گذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند. ضمن این که ارتباط بی سیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی تاثیر است.

   بحث دوربین های تحت شبکه آی پی همسان با بحث بر سر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است.اما ارتباط شبکه با دوربین های آی پی هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیر بر دوربین ها لحاظ می کند.از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنیقدرت پیام های اترنت (Power Ove Ethernet) یا به اختصار POE اشاره کرد، که این قابلیت دوربین های آی پی را نیز شامل شده است.

 POE برق را در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می گیرد. در واقع دوربین های مداربستهآی پی (IP) با قابلیت POE تصویر، صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند، که این یک مزیت برای سیستم های تحت شبکه به شمار می رود.

دوربین های دومنظوره

   این دوربین ها در واقع دوربین های آنالوگی هستند، که پورت خروجی شبکه نیز در آن ها تعبیه شده است. کیفیت آن ها آنالوگ است و امکان استفاده از آن ها به صورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد. استفاده از این دوربین ها تنها زمانی توصیه می شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین به صورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

دوربین های دام ( (DOME

   معنی لغتی کلمه دام (DOME) گنبد است. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین های سقفی نیز درباره آن ها به کار می رود. این دوربین ها بیش تر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می شود.

دوربین های صنعتی

   استفاده از این دوربین ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین ها که نام اصلیشان دوربین های بادی (Body Camera) می باشد، دوربین های مکعب مستطیل شکلی هستند، که معمولا قابلیت نصب لنز به صورت جداگانه روی آن ها تعبیه شده است. از آن جا که سایر دوربین ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند،از این دوربین ها بیش تر در جاهایی استفاده می شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد. دوربین های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها مورد استفاده قرارمی گیرند.

-دوربین های مینیاتوری

دوربین های مینیاتوری (MINI Camera) همان گونه که از نامشان پیداست، دوربین های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین ها بیش تر به عنوان دوربین های مخفی استفاده می شود. معمولا آن ها را در جایی که می خواهند دوربین نامحسوس باشد، به کار می گیرند.

دوربین های آی آر

   به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند، دوربین های اینفرارد (IR)  گفته   می شود. در دوربین مداربسته از این تکنولوژی بیش تر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود. معمولا تعدادی ال ای دی (LED) در اطراف لنز این دوربین ها نصب شده و به وسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند.

دوربین های چرخشی

   دوربین های چرخشی (Speed Dome) و یا PTZ به کلیه دوربین های مداربسته گفته می شود، که قابلیت چرخش دوربین در جای خود به وسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد.از این دوربین ها بیش تر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از این رو فرد می تواند با استفاده از قابلیتPTZ  سیستم های مداربسته، دوربین را به هر جهت که  می خواهد بچرخاند و در هر جا که می خواهد زوم کند. دوربین های اسپید دام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آن ها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین های مداربسته برخوردارند.

دوربین های ضد آب

به هر دوربین مداربسته که قاب آن ها طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین های ضد آب می گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب (واتر پروف) طراحی شود، اما در بیش تر موارد این قاب دوربین است که به عنوان ضد آب شناخته می شود. دوربین هایی که باید در فضای باز استفاده شوند و یا به اصطلاح دوربین های Out door می بایست از قاب های ضد آب استفاده کنند.

دوربین های مخفی

دوربین های مداربسته مخفی می توانند در هر شکل و اندازه وجود داشته باشند. از آن جا که استفاده از   دوربین های مخفی کاملا ابتکاری می باشد، می توان آن ها را در هر جای ممکن جاسازی کرد. انواع پیش ساخته آن ها در  قاب های مختلفی مثل قاب سیستم اطفاء یا قاب زنگ، ساعت دیواری، پریز برق موجود است. معمولا از دوربین های مینیاتوری به عنوان دوربین های مخقی استفاده می شود.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green_Sea Blue Green Purple

Body

Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction